На ім’я ректора університету Анатолія Солоненка надійшов лист з проханням надати можливість доценту кафедри педагогіки і педагогічної майстерності Світлані Ізбаш взяти участь в якості тренера з медіаграмотності на фестивалі молодіжних ЗМІ «Жми на RECord!», який організував у Святогірську з 26 по 29 вересня 2019 року Комунальний позашкільний навчальний заклад «Донецький обласний дитячо-молодіжний центр». Даний фестиваль проводиться вже 17 рік поспіль. Головна тема цьогорічного фестивалю: «Медіаграмотність. Критичне мислення. Протидія пропаганді».
Участь у фестивалі взяли більше 120 школярів та студентів, представників учнівських та студентських газет, радіо- й телеканалів із багатьох областей України.
Голова оргкомітету Відкритого фестивалю дитячих та молодіжних ЗМІ України в Донбасі «Жми на Record» – Аліна Сорокіна та Олександр Шеремет. Тренерами на фестивалі виступили: медіатренерка, викладачка курсу «Вступ до медіаграмотності» ЗОШ №1 м. Краматорськ Тетяна Іванова; старша викладачка кафедри прикладної лінгвістики Національного університету кораблебудування м. Миколаїв Лаиса Снігур; медіаекспертка, медіатренерка, редакторка і блогерка Ірина Гамбарян та доцент кафедри педагогіки і педагогічної майстерності МДПУ імені Богдана Хмельницького Ізбаш Світлана.
Учасники окремими групами за розкладом відвідували тренінги різних тренерів. Тренінг Світлани Ізбаш проведено на тему: «Виклики цифрової епохи: чому потрібна медіа інформаційна грамотність?».
Молоді люди, які брали участь у тренінгах – це майбутні журналісти, тому дуже важливо формувати навички медіаграмотності саме у тих, хто завтра буде створювати медійний простір. Кожен учасник був особисто мотивований і зацікавлений.
Тренінги були наповнені корисними медіаосвітніми практиками щодо розуміння ефекту навіювання мас-медіа на людину, ефекту інформаційного шуму, розпізнавання інформування і впливу, декодування різних видів інформації, розуміння об’єктивного і суб’єктивного змісту у повідомленнях. Під час тренінгу візуалізували інформаційний простір та встановлювали адресата повідомлення в реальному спілкуванні та у мережі Інтернет, вивчили 9 золотих правил перевірки інформації. Найбільші враження і емоції у майбутніх журналістів викликала гра «Галерея», коли команди учасників перетворилися на інтернет-героїв та, зберігаючи конфіденційність, намагалися представити свої позиції у галереї.
Родзинкою і дебютом тренінгів з медіаграмотності на фестивалі «Жми на RECord!» був пісенний конкурс «Медіареп», який влаштували учасники, намагаючись донести, чому важливо бути медіаграмотними. Інтерперсональні навички такі як креативність, комунікативність, робота у команді, ре-інжиніринг формувалися в учасників під час виконання даної вправи. Драйв, задоволення, почуття спільної творчої справи – така була мотивація молодих журналістів.
Під час фестивалю проведено бінарну інтерактивну лекцію на матеріалі учасників попередньої сесії разом з провідною медіатренеркою, вчителькою медіакультури ЗОШ №1 м. Краматорська Тетяною Івановою. Під час бінарної лекції 120 молодих журналістів були залучені у чудову пригоду по розпізнаванню фейків через розуміння ознак їх впливу. А допомагали у цьому вже медіаграмотні молоді люди, які і створили ці фейки. Велика аудиторія у фронтальній бесіді намагалися знайти аргументи, щоб довести наявність певної ознаки у фейковій інформації, яку створили учасники попередньої сесії.
На знак подяки за проведені впродовж двох днів тренінги з медіаграмотності організатори – Аліна Сорокіна та Олександр Шеремет – вручили подяку від КПНЗ «Донецький обласний дитячо-молодіжний центр» та цінні подарунки – книжки для опанування медіаграмотності та основи журналістики.
Участь у фестивалі стала можливою завдяки медіатренерці, вчительці медіакультури Краматорскої ЗОШ №1 Тетяни Іванової, яка рекомендувала організаторам кандидатуру Світлани Ізбаш у якості тренера фестивалю «Жми на RECord!».
Нагадаємо, що успішний тренерський шлях Світлани Ізбаш розпочвся з навчання у першій та другій (посиленій) фазі підготовки тренерів з медіаграмотності від Академії української преси (м. Київ) у 2018 році та зустрічі з неперевершеною медіаексперткою, керуючою партнеркою Академії української преси, докторкою педагогічних наук, професоркою Тетяною Вікторівною Івановою.
З того часу медіаграмотність впроваджується не тільки в Мелітополі, але й далеко за його межами. Адже Світлану Ізбаш запрошують у різні регіони України на тренінги, симпозіуми, конференції, фестивалі. Можна впевнено сказати, що медіаграмотність крокує країною!