кандидат географічних наук, доцент,
Заслужений працівник освіти України,
проректор Мелітопольського державного
педагогічного університету
імені Богдана Хмельницького
Протягом тридцяти років О.С. Арабаджи проводить активні наукові краєзнавчі дослідження Запорізького краю. Є автором та співавтором більш 30 наукових та навчально-методичних робіт з дослідження цього регіону, членом громадської організації «Спілка краєзнавців Мелітопольщини», членом редакційної колегії Мелітопольського краєзнавчого журналу, директором науково-методичного центру з вивчення нематеріальної культурної спадщини народів Приазов’я при МДПУ імені Б.Хмельницького. Центр утворено в 2018 році з метою проведення фундаментальних і прикладних досліджень з проблематики нематеріальної культурної спадщини регіону, а також формування етнічної свідомості, світогляду та культури молоді, підвищення якості їх підготовки у галузі збереження культурної спадщини народів. Арабаджи О.С. є фасілісатором Українського центру культурних досліджень з вивчення НКС.
Як член мелітопольської караїмської громади, активно займається питаннями збереження історичної та культурної спадщини караїмського етносу, представники якого з середини ХІХ ст. проживають на Мелітопольщині. За її ініціативою та безпосередньою участю відбулось видання історичного нарису «Караїми Мелітополя»; проведення Міжнародної науково-практичної конференції «Культурно-духовні основи історичної долі караїмів»; створення караїмського етнографічного центру «Кале», проведення Фестиваля караїмської гостинності «Усе найкраще для гостя дорогого» (за участю танцювального ансамблю «Бірлік» Литва).
З 2014 року об’єктом досліджень О.С. Арабаджи є національна кухня караїмів, як елемента нематеріальної культурної спадщини народу. У 2018 році Міністерством культури України елемент «Традиція приготування ет айаклак (караїмського пиріжка з м’ясом). З досвіду караїмів Мелітополя» увійшов до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України (охоронний номер 013), а програма «Традиція караїмів Мелітополя Запорізької області» – в кращі програми Всеукраїнського відкритого конкурсу «Жива традиція».
У 2019 році Арабаджи О.С. стала лауреатом Запорізької обласної премії за досягнення в краєзнавчій роботі імені Якова Новицького у номінації «За дослідження збереження і відродження нематеріальної культурної спадщини».
Наукові співробітники
науково-методичного центру із дослідження
НКС народів Приазов’я
МДПУ імені Богдана Хмельницького
- Арабаджи О.С.– директор центру, проректор з науково-педагогічної роботи, зовнішніх зв’язків і стратегічного розвитку, доцент кафедри географії та туризму;
- Афанасьєва Л.В.– науковий співробітник, завідувач кафедри соціології та філософії;
- Гришко С.В. – науковий співробітник, завідувач кафедри географії та краєзнавства;
- Арсененко І. А.– науковий співробітник, доцент кафедри географії та краєзнавства;
- Донець І.А. – науковий співробітник, доцент кафедри географії та краєзнавства;
- Білецька М.В.– науковий співробітник, доцент кафедри теорії і методики музичної освіти та хореографії;
- Левада О.М.– науковий співробітник, доцент кафедри географії та туризму;
- Арсененко І.А. – науковий співробітник, доцент кафедри географії та туризму;
- Мітєва А.М. – науковий співробітник, старший викладач кафедри теорії і методики музичної освіти та хореографії;
- Пачев С.І.– науковий співробітник, директор Центру болгаристики, завідувач кафедри історії та філософії;
- Красимира Колева – доктор Шуменського університету імені Єпископа Костянтина Преславського, лектор болгарської мови, літератури та культури Центру болгаристики;
- Ібрагімова Л.Р. – директор Мелітопольського міського краєзначого музею.