10 жовтня 2016 року Центр вивчення іноземних мов Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького (голова – доцент Насалевич Т.В.) та Караїмський культурний центр (керівник – Ялпачик Софія Геліївна) провели зустріч, присвячену Дням інтеркультурності, які проводяться зараз у нашому місті.
Мета заходу – ознайомити студентів з культурою та традиціями кримсько-караїмського народу, історією заселення нашого краю кримськими караїмами, виховувати у молоді почуття поваги до інших національностей в умовах інтеркультурності нашого міста, любов до рідної країни.
У зустрічі взяли участь студенти 315, 325 груп природничо-географічного факультету та студенти 116 групи філологічного факультету разом із викладачем англійської мови, к. п .н. Баранцовою І.О.
Мелітопольський інтеркультурний музей гостинно прийняв студентів та викладачів. Софія Геліївна дуже цікаво та душевно розповідала про історію створення Центру «Кале», що перекладається як «фортеця», братами Ю.С. Макаровим та М.С. Арабаджи у 2010 р., про розселення кримських караїмів на території степів Причорномор’я, Криму та Латвії, показувала фотографії пам’ятників кримсько-караїмської архітектури у Мелітополі, Криму та Прибалтиці. Вона розповіла, що кримські караїми уперше оселились у Мелітополі в 1863 р. Присутнім було дуже цікаво дізнатися, що багато видатних діячів, військових, лікарів та істориків мають кримсько-караїмські корені. Так, балерина А. Павлова та маршал Р. Малиновський за походженням кримські караїми. Кримський караїм меценат Стамболлі дуже багато зробив для розвитку культури нашого міста на початку ХХ ст. Софія Геліївна розповіла, що кримські караїми – дуже дружній народ, який живе за принципом «Бідняк – це сором для багатія».
Як зазначила С.Г. Ялпачик, зараз у світі мешкає приблизно 2,5 тисячі кримських караїмів, серед яких 1200 осіб проживають в Україні. Вони зберігають свою мову, традиції та культуру.
Господиня зустрічі повідала захопливу історію свята Великодня, яке кримські караїми святкують разом з представниками інших національностей, проілюструвавши свою розповідь цікавими артефактами. Софія Геліївна запросила частіше відвідувати заходи їх товариства. Студенти зауважили, що їм було дуже цікаво ознайомитися з історією та культурою кримсько-караїмського народу, і вони висловили бажання дізнатися більше про інші національні меншини нашого міста.
Інформацію підготувала Насалевич Т.В. |