Міжвідомча Азово-Чорноморська орнітологічна станція Мелітопольського державного педагогічного університету та Інституту зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України.
Контактна адреса:
м.Мелітополь, вул.Гетьманська, 20 тел./факс: (0619) 44-04-09 e-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
http://ornitology.narod.ru Завідуючий: кандидат біологічних наук, провідний науковий співробітник Черничко Йосип Іванович
Азово-Чорноморська орнітологічна станція http://ornitology.narod.ru займається дослідженнями та розробкою заходів щодо охорони птахів на узбережжях Азовського та Чорного морів, включаючи приморські, степові та частково лісостепові ділянки. Райони робіт визначені не стільки адміністративною територією, скільки потребами тієї чи іншої наукової програми.
Основні напрямки діяльності Станції:
- Контроль орнітофауни, оцінка орнітологічної обстановки на півдні України та змін в розміщенні і чисельності птахів.
Крім наукових результатів, цей напрямок має велике науково-практичне значення. За підсумками таких робіт при необхідності розробляються рекомендації щодо
- Регуляції чисельності масових та охорони рідкісних видів птахів
- Орнітологічної безпеки польотів літаків
- Місць безпечного розташування вітрових електроустановок
- Оцінки можливих медико-епідеміологічних загроз, пов'язаних з перенесенням птахами небезпечних хвороб (наприклад, пташиного грипу)
- Охорони птахів та місць їх перебування
- Використання ресурсів мисливських птахів
- Дослідження пролітних шляхів птахів, їх структури та сталості, з метою збереження мігруючих в Євразії видів птахів.
- Дослідження водно-болотних угідь в регіоні, що мають міжнародне значення як місця існування навколоводних птахів, та розробка рекомендацій щодо їх охорони.
- Біологічний моніторинг рідкісних та зникаючих видів птахів степової зони України
- Менеджмент водно-болотних угідь.
- Наукове обґрунтування щодо створення національних природних парків та інших природоохоронних територій
Результати
Загалом співробітниками орнітологічної станції було виконано біля 80 наукових тематик та проектів. Найважливішими з них є:
- Чисельність та розміщення навколоводних птахів, що гніздяться в водно-болотних угіддях Азово-Чорноморського узбережжя України, в співробітництві з Wetlands International, 1998 р.
- Розміщення навколоводних птахів на Сиваші в літньо-осінній період, в співробітництві з WIWO та Wetlands International, 1998 р.
- Розробка бачення відтворення та екологічно збалансованого розвитку української частини дельти Дунаю і проектів відтворення, в рамках угоди з DCPO WWF, 2001-2002 рр.
- Оцінка біорізноманіття мігруючих водоплавних птахів у водно-болотних угіддях в межах Азово-Чорноморського коридору та визначення важливих місць сезонного розподілу, годування птахів та шляхів їх пересування, в рамках проекту ГЭФ “Збереження біорозмаїття в Азово-Чорноморському коридорі”, 2004-2005 рр.
Важливою також є розробка програми регіонального орнітологічного моніторингу РОМ (http://ornitology.narod.ru/rom/rom.html) для уніфікації методик, координації досліджень та оприлюднення їх результатів. В рамках цієї програми в 2006 р. здійснено масштабний європейський облік птахів.
За роки роботи співробітниками станції здійснено більш 300 експедицій. Районами досліджень для 14-ти з них були країни ближнього та далекого зарубіжжя, а в 15-ти експедиціях іноземні колеги працювали на території півдня України (http://ornitology.narod.ru/expeditions/exped.html).
Співробітниками Станції закільцьовано 159 тисяч птахів, з яких біля 700 були зустрінуті повторно. Станцією підписано 10 міжнародних угод.
Результати наукових досліджень Азово-Чорноморської орнітологічної станції різнопланові, що відображено в 250 статтях та 12 монографіях співробітників (http://ornitology.narod.ru/people/biblio/bibliography.htm).
З 1998 р. щорічно випускається збірка наукових праць „Бранта”, яка визнана ВАК, як єдине в Україні фахове видання з орнітології (http://ornitology.narod.ru/branta/branta.html
Завдяки визнанню науковими колами не тільки України, але й зарубіжжя:
- Станція здійснює координацію моніторингу навколоводних птахів Чорноморського басейну (BlackWet) на території 7 причорноморських країн;
- при Станції створено експертний центр Всесвітнього фонду дикої природи (WWF) – лабораторію менеджменту ветландів (http://ornitology.narod.ru)
- з 1990 р. при Станції затверджено редакційно-видавничу раду «Бранта»
Орнітологічна станція має статус наукової школи Міністерства освіти і науки.
Детальніше про діяльність станції можна дізнатися на http://ornitology.narod.ru
|