Сьогодні в Мелітопольському державному педагогічному університеті імені Богдана Хмельницького розпочала роботу ХV Міжнародна конференція «Болгари Північного Причорномор’я», у рамках IX Собору болгар України.
В роботі конференції взяли участь понад 100 науковців з різних країн, зокрема України, Болгарії, Румунії, Польщі, Сербії.
Серед гостей були присутні заступник Голови Народних Зборів Республіки Болгарія Валері Сімеонов, д.п.н., народний депутат України, президент Асоціації болгар України Антон Кіссе, перший заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Іван Федоров.
Проведення в університеті такого масштабного заходу є результатом тривалих професійних відносин Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького із науковими інституціями у Болгарії, багаторічної діяльності в університеті Центру болгаристики та лекторату болгарської мови, літератури та культури.
Учасників конференції привітав ректор університету Анатолій Солоненко: «З 2002 року в нашому університеті діє лекторат болгарської мови, літератури та культури. Усі лектори, які у нас працювали, були справжніми посланцями дружби. І зараз цю місію достойно виконує доктор Красиміра Колєва. Хочу підкреслити, що нині лекторат Мелітопольського державного педагогічного університету імені Богдана Хмельницького є єдиним в Україні. З 2008 року в МДПУ створено Центр болгаристики, який очолює доцент Сергій Пачев. Завдяки Центру університет став локомотивом українсько-болгарських зв’язків у м. Мелітополі. Сподіваємося, що і ХХ-та конференція теж пройде у нас»
До вітального слова долучився заступник Голови Народних Зборів Республіки Болгарія Валері Сімеонов: «Для мене честь представити владу і народ Болгарії на цьому форумі. Він є виявом єднання українського і болгарського духу тому, що болгарська спільнота – це та спільнота, яка об’єднує не тільки болгарську і українську сторони, а й визначає спільні тенденції нашого розвитку. Бажаю успіху в проведенні конференції!»
Народний депутат України, президент Асоціації болгар України Антон Кіссе акцентував увагу присутніх в залі на тому, що дуже важливо не тільки для болгар, а й для кожної національної меншини, самозберегтися і передати майбутнім поколінням мову, культуру і традиції свого народу. «Такі, конференції як нинішня, сприяють аналізу досвіду інших країн і примноження спадщини.»
Перший заступник голови Запорізької обласної державної адміністрації Іван Федоров зауважив, що всі переймалися, чи вийде провести міжнародну конференцію і Собор в умовах нинішньої ситуації в країні. «Дуже знаково, що ХV Міжнародна конференція «Болгари Північного Причорномор’я» проводиться на базі МДПУ імені Богдана Хмельницького. В університеті з 2002 року існує Центр болгаристики, і ще з того моменту налагоджена комунікація між двома нашими країнами і двома науковими спільнотами. Співпраця сприяє розвитку культури, наукової роботи та обміну студентами. Зі свого боку, ми доклали максимум зусиль, щоб перебування наукового співтовариства і всіх гостей Собору в Мелітополі і у Запорізькій області стало максимально комфортним і затишним. Сподіваюся, що завдяки нашій гостинності і приємним емоціям, ви затримайтеся в Мелітополі, більше, ніж на два дні.»
Робота конференції запланована у форматі пленарного та секційних засідань:
Секція №1. Інтерактивний круглий стіл «Нематеріальна культурна спадщина болгар Приазов’я: сучасний дискурс щодо збереження та популяризації».
Секція №2. Історія болгар і болгари в історії.
Секція №3. Болгарська діаспора в Україні і Молдові: історія і сучасність.
Секція №4. Традиція і сучасність в культурі.
Секція №5. Літературна, мовна та культурна спадщина.
Учасники конференції і гості університету ознайомилися з інноваційними площадками МДПУ імені Богдана Хмельницького. Відвідали музей історії університету. Про свої досягнення та наробки мали змогу розповісти керівники: STEAM–лабораторії (доцент Ірина Наумук), лабораторії аналітичного контролю та молекулярно-генетичних досліджень (доцент Олена Хромишева), освітньо-наукової лабораторії готельно-ресторанного та туристичного бізнесу (доцент Оксана Марченко).
Всі бажаючи відвідали презентацію наукових видань з болгаристики, що вийшли друком в Україні останнім часом.
За підсумками конференції планується видання чергового тому наукового збірника «Българите в Северното Причерноморие».
Робота ХV Міжнародної конференції «Болгари Північного Причорномор’я» ще триває, запрошуємо долучитись усіх охочих.
Більше фото за посиланням.